Čo je vlastne to NKÚ ?

Autor: Juraj Kukla | 1.10.2012 o 14:16 | (upravené 1.10.2012 o 18:28) Karma článku: 12,07 | Prečítané:  1221x

Vedia ľudia na čo je ten záhadný Najvyšší kontrolný úrad, skratka NKÚ o ktorom sa stále toľko hovorí? Je to niečo dobré čo má na starosti poriadok, alebo je to ďalší chorý prvok na politickej scéne, ktorý hrá zlodejčiny papalášov definitívne do autu? Počul som názor znalej osoby, že je to „najvyšší orgán na ochranu nezákonnej činnosti verejných činiteľov, orgánov verejnej moci, až po posledného zákonom chráneného starostu diktátora, niekde v Dolnom Výplachu“.

 

Keď posvätí NKÚ protokolom s najvyššej kontroly nejakého papaláša, alebo miestnu „samosprávu - samovládu“ je to END. Za svojej praxe som čítal niekoľko takýchto protokolov NKÚ o kontrole samosprávy. Spočiatku doslova žasnete nad katastrofálnymi zisteniami i keď ich nazývajú jemne a tajuplane, pochybeniami, nedostatkami atď. a v skutočnosti ide o divokú, rozkrádačku majetku a verejných financií. Idete po koniec a dychtivo čakáte na záver: „Tak ale teraz im to NKÚ už konečne nandá“! Podá podnet orgánom činným v trestnom konaní a NKÚ bude súčinný svojimi úradnými zisteniami a dôkazmi pri vyšetrovaní, pre vyvodenie trestnej zodpovednosti. Takýto podnet Najvyššieho kontrolného úradu má úplne inú váhu, ako podnet najnižšieho nežiadúceho občianskeho aktivistu, ktorý sa odvážil zaoberať vecami verejnými, keď na neho toľko trúbili, že nieje aktívny.

No ale, čerta starého, márne čakáte na víťazný koniec protokolu. My sme totiž na Slovesnsku, v členskom, zvrchovanom štáte v EÚ, ktorú sme podporovali pre to, že tu mala priniesť zákonnosť, spravodlivosť. Sme v štáte, kde z úst každého papaláša rinie spravodlivosť, čestnosť, demokracia a v skutočnosti lietajú zlaté padáky, ukradnuté tituly, miliónové zlodejčiny zmanipulované tendre z fondov EÚ za percentá zo zisku ...

Na záver protokolu NKÚ spravidla nájdete len plaché upozornenia „aby odstránili zistené nedostatky, aby sa polepšili a keď chcú, aby viac nezhrešili“. Sankcia žiadna, žiadny podnet orgánom činným v trestnom koní a ukradnuté milióny nikto nemusí vrátiť. Aj druhý názor som počul od človeka veci znelého: „Oni majú proti papalášom zákaz konať, je to orgán slúžiaci záujmom aktuálnej vládnej moci “ .

Pokiaľ má človek šťastie a dostane sa vôbec k takémuto protokolu kontroly NKÚ, lebo starosta ho pred poslancami spravidla zúfalo tají, môže konfrontovať konanie starostu. Ten víťazoslávne prehlási: „No vidíte, kontrola mi nič nenašla, len malé pochybenia a tie som odstránil“. Neznalí strašiaci, čo išli za poslancov obecného zastupiteľstva len k vôli osobným výhodám, npr. aby mohli načierno stavať, aby im starosta prihral nejaký pozemok, aby nemuseli platiť dane, dovoz smetí, alebo iné požitky, len dôležito prikyvujú sprostými hlavami: „No vidzíš ništ mu nenašli, keby to bola pravda, musel by sedzet v base“!

A čo sa deje ďalej? Správa o jalových najvyšších kontrolách bez koncovky, sa šíri medzi združením miestnych diktátorov ako vietor. Rozptyľuje strach z postihov za verejné štátom chránené zlodejčiny, evokuje ďalšiu trúfalosť a zabíja v občanoch vieru v elementárnu zákonnosť. Odrádza poddaných občanov od činov voči miestnym mocipánom, pôsobí presne opačne ako by mala. Myslím, že práve toto je ten pravý a rafinovaný účel takejto „doporučovacej kontroly“ najvyššieho orgánu, po ktorej je už len „END a premlčanie“.

Keď sa to týka grófov všetko je to na jedno kopyto. Doporučovacie protesty prokurátora, doporučovací zákon o obecnom zriadení bez sankcií, doporučovacie NKÚ, doporučovací daňový úrad, doporučovacia finančná správa, doporučovacie jalové vyšetrovania PZ, prokuratúry, kde konštatujú že zákon bol porušený ale nič!!! „Čo je dovolené Bohom, nieje dovolené volom. Volom je tu dovolené ťahať, financovať trestnú činnosť svojich pánov, platiť dane a pokuty “.

Ja osobne mám s NKÚ skúsenosti. Zlé! Podal som podnety za účelom vykonania kontroly NKÚ v obci, kde je v súčasnosti bývalý starosta Okresným súdom už odsúdený, no samozrejme nie pričinením NKÚ! Odpoveď - nemáme Vás v pláne našej kontrolnej činnosti, tú schvaľuje Národná rada SR. Nevzdal som sa a podal som znova. Odpoveď, Váš podnet sme vyhodnotili ako sťažnosť a postupujeme ju na riešenie. Kam? No podržte sa! Obci ktorá mala byť kontrolovaná. Teda na takzvanú „samokontolu a samopotrestanie“? Skúsil som znova, podal som podnet, doložil aj dôkazy, mená a poprosil, ak nebudete ani teraz kontrolovať, nedávajte aspoň tento podnet a dôkazy na „samokontrolu podozrivým, aby sa skontrolovali a potrestali sami“, lebo je to nebezpečné a je to do neba volajúca blbosť. Odpoveď - podnet sme vyhodnotili ako sťažnosť a

„ a just ho postupujeme na samokontrolu samospráve obce, proti ktorej podnet podávate aj s Vašimi dôkazmi“. Takto to vyzeralo v praxi. Napadá ma reklama, „nevyčistí a nepoškriabe“ no ešte aj ohrozí a zastraší podateľňa podnetu, aby si dobre rozmyslel angažovať sa vo veciach verejných. No perfektne vymyslená demokracia!

Toto je podľa mňa odpoveď pre čo nesmie byť na čele NKÚ Kamil Krnáč a zrejme ani nikto, kto by využíval zákon a NKÚ na to na čo je virtuálne určený. Do kedy bude pokračovať toto ohlupovanie národa, že toto miesto chceme dať opozícii? Pre čo niekto verejne núti poslancov NRSR porušovať ústavu aby hlasovali ako cvičené opice, úplne jednohlasne a keď sa nájdu traja s iným názorom, predseda NKÚ nebude? Kto cigáni národ? Komu takýto stav zákonnosti vyhovuje?

Niet sa čo sa diviť. Súhlasím so súčasným priemerom v jednej veci, keď často nazýval tento štát bezprávnym. Rok tu nemáme ani hlavu generálnej prokuratúry, lebo najvyššia hlava vraj stále nevie či má, alebo musí a naši zvolení zástupcovia len ticho šúchajú nohami okolo zlatého válova, lebo mnohým je zaťažko v ňom za 3600 Eur  mesačne aj chvíľu posedieť a povládnuť podaným.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?